När du väljer CONVENDUMs konferenslokaler får du tillgång till förstklassig service och toppmodern teknik i en exklusiv och inspirerande miljö.
Oavsett om ni behöver lokal för 20 personer eller över 100 personer finns det en lokal som passar er. Vi erbjuder det lilla extra och fixar gärna stans bästa kaffe, mat och dryck – för att era möten ska bli minnesvärda och ge er inspiration.
På en av Göteborgs bästa adresser tar vi emot er och tar hand om er under hela er konferens. Frukost, lunch eller middag? Vilka måltider behöver ni? Vill ni ha rekommendation på ett närliggande hotell? Hur många bäddar behöver ni boka? Låt oss veta – vi hjälper er.
Nära till kommunikationer
Lokalen ligger centralt och du tar dig till Göteborgs centralstation på 10 minuter. Om du kommer med flyg till Landvetter kan du ta bussen som stannar på Kungsportsplatsen och gå till konferenslokalen på tre minuter.
Fullt utrustade lokaler som rymmer många
CONVENDUM erbjuder fullt utrustade mötes- och konferensrum i olika storlekar. Om ni är en stor grupp som ska hålla konferens rekommenderar vi vår största lokal. I vår stora lounge ryms upp till 150 personer – passar för både mingel, presentationer och workshops.
Detta får du
Professionell service och personal
Vi har personal på plats som välkomnar dig och dina deltagare till konferensen. Våra medarbetare är professionella och jobbar för att skapa en varm och inbjudande stämning för att ni ska få ett fantastiskt första intryck.
God mat och dryck till lunch eller middag
Lämna catering och service till oss. Vi kommer överens innan vilka måltider ni önskar och därefter tar vi hand om det. Stans godaste kopp kaffe, färskt fikabröd eller en god lunch från en härlig restaurang? Vi hjälper dig.
Exklusiva och inspirerande miljöer
Tanken med våra lokaler är att du ska känna dig både bekväm och inspirerad. Det är så de är utformade. Här ska du kunna bjuda in dina kollegor, samarbetspartners och kunder till möten och sammankomster utan att ens behöva fundera på lokalerna.
Modern teknik med projektor
Du kan alltid vara trygg med att det finns modern och lättanvänd teknik i våra konferenslokaler. Allting är kontrollerat innan ni kommer på plats för att det ska fungera utan problem. Om du skulle behöva hjälp med något står vår personal redo med sin expertis och service under hela er konferens.
Ergonomiska designmöbler
Designinredning som är bekväm, det är viktigt för oss. Därför har vi, tillsammans med Ragnars, tagit fram en egen kollektion. Det betyder att du får en bekväm konferens ur alla aspekter. Du sitter alltid bekvämt och all teknik du behöver finns på plats när du kommer.
Hjälp att boka aktiviteter
Förutom att vi finns på plats under din konferens, för att se till att du är nöjd och att du hittar rätt lokal där du anländer, kan vi hjälpa dig med allting som behövs kring konferensen. Om du vill erbjuda dina kollegor aktiviteter som stärker er sammanhållning kan vi hjälpa till att hitta rätt aktiviteter i närområdet för dig och dina kollegor.
Individuella eller färdiga konferenspaket
Färdiga konferenspaket eller ett individuellt paket skräddarsytt efter dina önskemål? Vad väljer du? Vi på CONVENDUM erbjuder både och. Oavsett om du vill ha en hel- eller halvdagskonferens eller en konferens med middag och övernattning.
Planerar du en stor konferens med över 100 personer eller är ni en mindre grupp som ska ses? Hör av dig till oss så berättar vi allt om vilken lokal som passar dina behov. Vi kan även ge dig en offert. Hör av dig via telefon på +46 (0)10 510 08 88 eller via formuläret här på sidan.